Po 19 rokoch fungovania odborov klesá ich členská základňa. Prebieha plazivá likvidácia základného princípu odborárskej práce. Nezodpovedanými sú „stratené“ financie a chátrajúci odborársky majetok. Tradičné odbory sa rozpadajú!

Toto je obraz dnešných odborov. Toto sú fakty. Je načase začať hovoriť o veciach narovinu. 

Práve kvôli dlhoročnej devalvácii odborov, postupnej likvidácii základných princípov odborárskej práce, a to pomoci konkrétnym zamestnancov na pracovisku, nie pomoci sebe cez funkcie, vstúpili minulý rok na odborársku pôdu Moderné odbory VW. Naše mladé Moderné odbory Volkswagen tvorí viac ako 8.500 ľudí, zatiaľ čo KOVO má u nás vo fabrike 130 členov.  

Každému je jasné, aká je sila, vplyv, schopnosť pomáhať zamestnancom cez tlak a rokovanie so zamestnávateľom pri počte 8.500 a 130. Tieto počty sú však len výsledkom konkrétnej činnosti, konkrétnych odborov, ich predstaviteľov, ich dôveryhodnosti, ktorú im zamestnanci a členovia odborov vyjadrujú.

A musím preto hovoriť o majetkoch. V Jednotnom majetkovom fonde, ovládanom už roky vedením KOVO a jeho predsedom, boli ešte pred 15 rokmi majetky, aké si bežný človek nevie ani predstaviť. Majetky, vytvorené tisíckami a tisíckami „ľudí práce“ za desiatky rokov. A dnes? Dnes je z nich pár chátrajúcich hotelov Sorea, tiež pripravovaných na predaj. Tak, ako bol predaný bratislavský Istropolis. V utajení, nevýhodne. Kde sú teda tie financie pracujúcich dnes? Neexistujú, boli odčarované odborárskymi funkcionármi za posledných 15 rokov. Navyše, po devätnástich rokoch existencie tradičných odborov na Slovensku zostalo ich členov len niečo cez 20-tisíc. Za posledný rok odišlo z KOVO viac ako 10 tis. členov. Ich organizovanosť sa pohybuje v priemere pod hranicou 8%. No navonok sa tvrdí niečo iné, ako napríklad v prípade Samsungu, kde je vraj 1200 zamestnancov zastupovaných 4 členmi odborov. Toto sú fakty a všetky údaje sú, pri všetkej úcte, dohľadateľné a vyžiadateľné priamo na KOZ SR, ktorá vedie vlastné štatistiky počtu jednotlivých odborových zväzov.

Keď hovorím, že nastal optimálny čas spájať odbory na zdravom základe – pretože len silné odbory budú vedieť využiť dobu, ktorá praje požiadavkám zamestnancov – treba túto vetu dopovedať celú, aj keď to bude niekoho veľmi mrzieť.

Zdravý základ totiž vylučuje to, čo je na odboroch zlé, choré, škodlivé pre ich členov a zamestnancov. A my v odboroch všetci vieme, čo to je. Kontinuálny pokles členskej základne má svoje jasné dôvody. Pohodlné funkcie, pasivita, simulovanie práce pre ľudí na konkrétnych pracoviskách, zakrývané veľkými politickými dohodami, ktorých obeťou je nezávislosť odborov. A samozrejme majetky …

Základom sily odborov je členská základňa. Lenže tá u tradičných odborov na Slovensku už 19 rokov klesá! To je kameň úrazu a škandál. Pretože práve slabé odbory sú jedným z hlavných dôvodov, prečo dnes platy na Slovensku nie sú napríklad na úrovni Slovinska, ale o 60% nižšie.

Ak chceme byť skutočným, vplyvným hráčom v sociálnom dialógu so zamestnávateľmi, vládou, musíme mať ako odborári rešpekt, integritu, dôveryhodnosť, transparentné financie. A musíme vedieť, že to jediné, čo nás udrží v hre, na čom bude stáť naša opodstatnenosť pre zamestnancov, nie sú na peniazoch a kšeftoch postavené funkcie, ale len každodenná tvrdá práca pre zamestnancov v podnikoch – v oblasti pracovného práca, sociálneho zabezpečenia, podmienok na pracovisku a samozrejme platového ohodnotenia. Len tak budeme dôveryhodní, len tak budeme naberať nových členov, len tak budeme schopní pre ľudí presadiť konkrétne zlepšenia a len preto budeme pre zamestnancov potrební. Iná cesta ku kvalitným, kvalifikovaným, profesionálnym odborom – našťastie – nevedie.

Postaviť na Slovensku odbory 21. storočia na zdravých základoch vyžaduje okrem tvrdej práce aj nahlas a narovinu hovoriť o realite. Moderné odbory Volkswagen sú na to pripravené.

Zoroslav Smolinský