Keď jedno vysvetlenie niekedy naozaj nestačí

Porekadlo „trafená hus zagága“ môže mať niekedy zaujímavé príklady použitia, ale v prípade aktuálnej diskusie o aktivácii inflačnej doložky, je jeho zmysel absolútne trefný. Potom, čo sme v predchádzajúcom vysvetlení poukázali na nezmysly, ktoré píše ZO OZ KOVO, je asi potrebné znovu niektoré veci dovysvetliť. Ak poskytnutie vysvetlenia a poukázanie na nezmysly ZO OZ KOVO, ktoré majú skôr vyvolávať vášne, ako byť serióznou diskusiou, má byť „napádaním“, tak potom stojí za zváženie, či prehnané emotívne reakcie ZO OZ KOVO nemajú zakryť aktuálny predaj odborárskej chaty a presun peňazí do tých správnych rúk, kým sa uskutočnia voľby v OZ KOVO.
Ak sa skúsite zamyslieť nad argumentom vyjednávania na báze „medziročnej“ inflácie, ktorú už niekoľkokrát ZO OZ KOVO zopakovalo, tak prídete k záveru, že je to nezmysel a žiadna odborová organizácia nemôže so zamestnávateľom vyjednávať zvýšenie tarifných miezd na základe medziročnej inflácie, keďže to je rozdiel medzi mesiacmi v aktuálnom a predchádzajúcom kalendárnom roku. Rozdiel medzi jednotlivými medziročnými infláciami v mesiacoch preto môže predstavovať aj niekoľko percentuálnych bodov, t.j. každý mesiac by muselo prísť k porovnávaniu hodnoty zvýšenia tarifnej mzdy a výšky medziročnej inflácie. Teda, ak by bola inflácia vyššia, tarifné mzdy zamestnancov sa zvýšia a keď nie, tak zamestnanci čo, vrátia rozdiel zvýšenia v porovnaní s výškou inflácie? Aj preto ten, ktorý trochu rozumie posudzovaniu miery inflácie, pochopí, že to, čo už sme niekoľkokrát čítali vo vyjadrení ZO OZ KOVO je v skutočnosti nezmysel. Mimochodom, skúste sa opýtať kolegov, či poznajú niektorú firmu, ktorá takýmto spôsobom zvyšuje mzdy, nenájdete ju ani tam, kde pôsobí OZ KOVO.
Keď už niekoho prichytíte pri zavádzaní, najlepším argumentom je použiť príklad niekoho iného, aby to vyzeralo, že ten to robí lepšie a vy máte vlastne pravdu. V tomto prípade je dávaná za príklad automobilka KIA. Argument zaujímavý, ale pri bližšom skúmaní ide rovnako len o zavádzanie. KIA je 4x menšia ako VW a spôsob úpravy odmeňovania je riešený úplne odlišným spôsobom, vrátane vyplácania výrobného bonusu. Kolektívna zmluva bola uzatvorená od 1.1.2020 do 31.3.2024, pričom všetky ostatné nároky zamestnancov sú v priemere o 10-15% dohodnuté nižšie ako vo VW (napr. náhrada mzdy pri prekážke je od 60-65%, vo VW 75%). Úroveň tarifných miezd zamestnancov KIE je cca. 25% pod úrovňou tarifných miezd zamestnancov VW, to platí aj o absolútnej výške osobného ohodnotenia, ktoré môže zamestnanec každomesačne dostať k tarifnej mzde. Za všetko hovorí aj výpočet 13. a 14. mzdy (dovolenková a vianočná odmena), ktorá sa v KII počíta ako percento zo základnej mzdy zamestnanca a nie ako percento z priemerného zárobku zamestnanca ako vo VW. Príklady iných firiem sú dobré, ale prosím porovnávajme porovnateľné. Možno by mali ísť kolegovia zo ZO OZ KOVO na výlet k svojim do KIE, lebo potom sa ich porovnania zdajú byť smiešne. Hoci pre niekoho, kto nepozná konkrétne príklady, môžu vyzerať lákavo a kompetentne.
Možno by sme im skúsili odporučiť, aby namiesto hejtovania všetkého čo vidia, prestali robiť facebookovu politiku hejtu a skúsili sa zamyslieť nad tým, či v súčasnosti nepotrebujeme všetci skôr kľud na riešenie náročnej situácie ako vyvolávať vášne a útočiť na všetko okolo nás, len preto, aby sa každý príspevok ZO OZ KOVO končil, vstúpte k nám…
Vzhľadom k tomu, že nie je v našom záujme podporovať ďalej zavádzanie zamestnancov, nebudeme už viac reagovať na ďalšie poburovanie nepravdivých vyjadrení ZO OZ KOVO.
Váš tím MOV